Höjd 10 cm, diameter 10,5 cm. Båda med krönt adelsvapen. Den enas vikt ca 63,7 g, den andra med fylld fot.
Bristningar och lagningar i ljusstaken utan fyllning i foten. Slitna adelsvapen. Åldersrelaterat slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10