Invändigt förgyllda, runda på indragen fot, med graverad dekor av blommor. Porslinskopparna (3+1) med förgylld och polykrom dekor. Diameter 5,5 cm, höjd 4,5 cm. Vikt, utan porslinet, 203 gram. I originaletui.
Slitage. Bucklor. Lagningar.
Abd ül-Hamid II:s tughra