Madeleine Pyk – en samling F769

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

Nils Strinning, hyllsystem, "String", 2000-tal.

Bestående av fyra grålackerade gavlar, fyra skåpsmoduler (varav en omonterad) fanerade med valnöt, åtta hyllplan bredd 78 cm, åtta hyllplan bredd 58 cm samt två tidskriftshyllor. Höjd 200, djup 30 cm.

Märken. En del hyllbärare saknas.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Utropspris
7 000 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703