Skrivbordsuppsättning, 12 delar, mässing, mestadels Gusums Bruk.
Fotogenlampa märkt Gusum, med skärm och glasrör, höjd 48 cm.
Bläckställ märkt Gusum 037, höjd 13 cm.
Brevkniv märkt Gusum, längd 22 cm.
Läskpappershållare märkt Gusum, längd 13 cm.
Ljusstakar ett par, märkta Gusums Bruk, höjd 17 cm.
Brevtyngd märkt Gusum, höjd 7 cm.
Cigarrsnoppare märkt Gusum, höjd 6 cm.
Tändstickshållare märkt Gusum, höjd 14,5 cm.
Ett cigarettställ, märkt Gusum, höjd 9 cm.
Ett par ljusstakar märkta Høvik Verk 18, höjd 9 cm.
Märken, bucklor, glaset med nagg. En ljusstake sned.