Dekor av Gustav III:s monogram. Några med slipad, flertalet med tryckt dekor. Bestående av:
12 vinglas, höjd 18 - 19,5 cm.
6 vinglas, höjd 16 cm.
2 selterglas, höjd 9,5 cm.
6 snapsglas, höjd 13,5 cm.
8 snapsglas, höjd 16,5 cm.
7 snapsglas, höjd 14 cm.
Smärre ytslitage. Ett vinglas med nagg.