Ulla Procopé, servis, 52 delar, stengods, "Anemon", Arabia, 1960-70-tal,
Bestående av:
12 tallrikar, 25,5 cm.
6 assietter, 20 cm.
4 djupa tallrikar, 18 cm.
2 uppläggningsfat, 33-36 cm.
12 kaffekoppar/moccakoppar med fat, diameter på fat 13 cm.
6 tekoppar (utan fat), diameter 10 cm.
6 temuggar med fat, diameter på fat 16 cm.
Tesil, 9,5 cm.
Sockerskål, 10 cm.
Gräddkanna, 12 cm.
Tekanna, 23 cm.
Litet glasyrbortfall på en assiett. Fotringsnagg. Bruksslitage. Sprickor i en tallrik.