Brevpress, läskvagga, brevställ, tändsticksställ, bläckhorn, sigill, brevkniv, pennställ samt pennfat.
Bruksslitage. Bläckstället med naggat glas. Tändsticksställ med lagad kulfot. Läskpappersvaggan, skrivstället o brevkniven märkta Gusum, bläckhornet Grillby.