HÄNGSKÅP PÅ BENSTÄLLNING, 1700-tal.

Konturerat krön. Två dörrar, intarsia i form av kompassrosor. Två bakomliggande lådor. Benställning med två lådor, svarvade kopplade ben. L 66, B 22, H 143.

Slitage. Sprickor/skada. Senare benställning. Nyckel saknas.

Utropspris
3 500 SEK