Viktor Fremling

(Sverige, Född 1987)
Viktor Fremling
(Sverige, Född 1987)

Viktor Fremling, Ur serien "Behind the scenes", 2015

Signerad och numrerad 1/5. Pigment print 70 x 105,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Tom Böttiger Collection.

Höstsalongen, Fotografiska, Stockholm, 18 september-22 november, 2015.

Viktor Fremling är en stockholmsbaserad fotograf som huvudsakligen fotograferar porträtt, sportevenemang och tar sig an andra kommersiella uppdrag. Viktor Fremling är utbildad på Nordens Fotoskola och blev uppmärksammad internationellt när han vann Google globala fotografitävling Google Photography Prize år 2012. Fremlings fotografier finns representerad nationellt och internationellt i flera privata samlingar samt offentliga konstinstutioner som exempelvis Fotografiska,Stockholm och Saatchi Gallery, London.

Utropspris
2 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63