Veikko Vionoja, olja på duk, signerad och daterad -43.
Stilleben med krukväxt på stol. 45 x 54 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre skador.
Ahtola-Moorhouse, Leena: Veikko Vionoja - Målningar och teckningar från privatsamlingar 1935-1995.The Lauttasaari Press, Helsingfors. s. 49.