Konst Modern svensk konst
1341283

Gert Marcus

(Sverige, 1914-2008)
Gert marcus, olja & collage på pannå, signerad a tergo.

Gert Marcus, olja & collage på pannå, signerad a tergo.

"Skiss till Söderhamn". Utförd 1963. 52 x 40,5 cm.

Smärre skrapmärken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L127

Gert Marcus blev under 1940-talet en av Sveriges mest konsekventa konkretister. Tidigt visade han intresse för Paul Cézannes måleri och hur man kunde skapa rumslighet och volym enbart med hjälp av rena färger och utan att använda renässansperspektivet. Det ledde till att Marcus utvecklade en färgteori, som han skulle bli trogen hela sitt konstnärskap. Han utforskade hur man kunde skapa distans och volym enbart med rena färger, alltså utan att blanda dem med svart eller vitt.

Marcus föddes i Tyskland, men med svensk mamma. Han flydde från nazisterna och var från 1933 bosatt i Stockholm. Förutom några månader 1936–1937 i Otte Skölds målarskola och en period på Ateneum i Helsingfors 1937–1938 var han autodidakt. Under 1950-talet fick Gert Marcus ett stort antal offentliga uppdrag. Han gjorde en mosaikvägg i Sankt Mikaels kapell i Mora 1954, väggmosaik i Stockholms polishus 1957, en korvägg i Vantörs kyrka i Stockholm och en väggmosaik i glaskross i Sergelteaterns foajé 1959. Den är nermonterad med avsikt att sättas upp i ett blivande museum.

Gert Marcus är representerad vid bland annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Norrköpings konstmuseum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
10 000 SEK