Carl Flodman, olja på pannå, signerad C Flodman och daterad -84.
Ångfartyg vid bryggan, Stockholm 13 x 21 cm.
Krackelyr. Fläckar. Ytsmuts. Retuscher i partiet med himmel.
Bukowski Auktioner AB, auktion 510, "Internationella Höstauktionen", 25 - 27 november 1998, kat. nr 57.