Gerrit Rietveld, efter karmstol "Red/blue chair" Cassina numrerad 1688
Lackerat trä, märkt och numrerad, sitthöjd 33 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Färgbortfall.
Modellen formgiven år 1918 och färgsattes år 1921 i De Stijls anda.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10