Design Möbler
1342574

Gerrit Rietveld

(Nederländerna, 1888-1964)
Gerrit rietveld, efter  karmstol "red/blue chair" cassina numrerad 1688.

Gerrit Rietveld, efter karmstol "Red/blue chair" Cassina numrerad 1688

Lackerat trä, märkt och numrerad, sitthöjd 33 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött. Färgbortfall.

Övrigt

Modellen formgiven år 1918 och färgsattes år 1921 i De Stijls anda.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Klubbat pris
7 200
710
836
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (26 bud)
15 sep 15:14
7 200 SEK
11
15 sep 15:03
7 000 SEK
12
15 sep 15:03
7 000 SEK
11
15 sep 14:25
6 800 SEK
12
15 sep 14:25
6 600 SEK