Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

Bing & Grøndahl, matservis, porslin, 66 delar, "Måsen", Danmark.

9 flata tallrikar, diameter ca 24,5 cm
7 tallrikar med genombruten spetskant, diam. 24,5 cm
10 förrättstallrikar, diam. 21,5 cm
2 djupa tallrikar, 21,5 cm
6 skålar, modell 574, 16 cm.
6 assietter diameter 17,5 cm
serveringsskål, modell 43, diam. 25 cm
2 såskannor med sjöhästformad hänkel, modell 12, längd 14 cm
oktagont fat modell 217 med sjöhäst, diam. 21 cm
såsbåt, längd 24 cm
4 uppläggningsfat, längd 17,5-25,5 cm
Bladformat fat, längd 25 cm
ett par runda serveringsfat, 27 cm inkl hänklar
6 äggkoppar
ett par vaser, höjd 7,5 cm
5 koppar med fat, modell 103. En kopp utan fat.
Ett fat 102 utan kopp.

Skål modell 43 med ett undersidesnagg. En skål 574 med fotringsnagg. Tallrikarna med genombruten kant med nagg och retuscherade lagningar i spetskanten. Enstaka delar av andra sortering. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice