Bing & Grøndahl, matservis, porslin, 66 delar, "Måsen", Danmark.
9 flata tallrikar, diameter ca 24,5 cm
7 tallrikar med genombruten spetskant, diam. 24,5 cm
10 förrättstallrikar, diam. 21,5 cm
2 djupa tallrikar, 21,5 cm
6 skålar, modell 574, 16 cm.
6 assietter diameter 17,5 cm
serveringsskål, modell 43, diam. 25 cm
2 såskannor med sjöhästformad hänkel, modell 12, längd 14 cm
oktagont fat modell 217 med sjöhäst, diam. 21 cm
såsbåt, längd 24 cm
4 uppläggningsfat, längd 17,5-25,5 cm
Bladformat fat, längd 25 cm
ett par runda serveringsfat, 27 cm inkl hänklar
6 äggkoppar
ett par vaser, höjd 7,5 cm
5 koppar med fat, modell 103. En kopp utan fat.
Ett fat 102 utan kopp.
Skål modell 43 med ett undersidesnagg. En skål 574 med fotringsnagg. Tallrikarna med genombruten kant med nagg och retuscherade lagningar i spetskanten. Enstaka delar av andra sortering. Helhetsintrycket är gott.