Mole Richardson, studiolampa, "Sputnik", London England 1950-tal.
Totalhöjd ca 75 cm. Bakom plåtluckor rund lampa, ø ca 30 cm. Plakettmärkt av tillverkaren, typ 612, nummer 1111, även plakettmärkt med "Oy Yleisradio Ab, TV-studio-os" samt Carcas/T:mi Carlo Casagrande.
Ej genomgången. Slitage. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.