Belysning Taklampor
1343393

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, takkrona, modell r4, taito 1930-tal. höjd 77 cm.

Paavo Tynell, takkrona, modell R4, Taito 1930-tal. Höjd 77 cm.

Tenn. För sex ljuspunkter. Elektrifierad. Diameter ca 59 cm.

Borrhål på stommen. Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Mikael Nygård
Mikael Nygård

Utropspris
400 EUR