Konst Fotografi
1343610

Hans Robertson

(Tyskland, 1883-1950)
Hans robertson, gelatinsilverfotografier 4 st stämplade a tergo 1920/30-tal vintage pressbilder.

Hans Robertson, gelatinsilverfotografier 4 st stämplade a tergo 1920/30-tal vintage pressbilder

Föreställande boxarna Hein Müller, Emil Schulz, Adolf Henser. Alla bilder utom en med stämplar från Atelier Roberson Berlin a tergo. Samtliga bilder tagna vid sekelskiftet 1920/30. Ca 17,5 x 23,5 cm. Oramade

Blekta. Missfärgning. Smärre slitage. Smärre hanteringsveck.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
3 000 SEK