Madeleine Pyk – en samling F769

Hans Robertson

(Tyskland, 1883-1950)
Hans Robertson
(Tyskland, 1883-1950)

Hans Robertson, gelatinsilverfotografier 4 stmed stämplar a tergo. 1920/30-tal. Vintage. Pressbilder.

Fotografier föreställande boxarna Emil Schulz, Franz Diener, Walter Neusel samtokänd, alla bilder med stämplar från Atelier Roberson Berlin eller Atelier Baruch a tergo. Samtliga bilder tagna vid sekelskiftet 1920/30. Ca 17,5 x 23,5 cm.

Smärre slitage. Blekta. Smärre hanteringsveck. Oramade

Konstnär

Hans Robertson föddes 1883 i dåvarande Weimarrepubliken, Tyskland. Han utbildade sig till fotograf och journalist och gick bl.a i lära hos fotografen Albert Steiner i Schweiz. 1927 tog Robertson över fotostudion Atelier Baruch i Berlin av Lili Baruch, den låg på Kurfürstendamm 200 och 201, och drev den under namnet Atelier Robertson fram till 1933. Han tog mest bilder med anknytning till teater- och dansvärlden men ägnade sig även åt både fotografiska och målade porträtt. Som jude utvisades Robertson ur Tyskland 1933 och flyttade då med sin danska hustru till Köpenhamn. 1943-1945 vistades de i Stockholm på flykt undan judeförföljelserna. Nationalmuseet i Köpenhamn har en stor samling av Robertsons bilder och negativ.

Utropspris
3 000 SEK