Fanerad med teak. Tudelat. Underdel med tre skåpsdörrar, bakomliggande hyllinredning. Fyra lådor. Överdel med två skjutdörrar och hyllplan. Etikettmärkt. Längd 150, djup 41, höjd 167 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre fanerskador. Bakstycket har släppt något.