Rund dosa med räfflad kant och lock med blomma, invändigt förgylld. Otydliga stämplar, gravyr över stämplar, troligen Uddevalla omkring 1825-30. Diameter 4,5 cm, vikt 23 gram.
Dosa med lock med krona, ostämplad, troligen Danmark omkring 1800. Höjd 6,5 cm, vikt 25 gram.
Smärre slitage.