Rektangulär form med fasade hörn, invändig dekor av fiskar. Tändmekanism i metall. Märkt Dunhill samt REG no 737418, Made in England. Längd 10 cm.
Slitage: bortnött förgyllning/mässingsfärg. Märken. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Skyddshuvan något lös.