Design Övrigt
1344546

Gertrud Lönegren

(Sverige, 1905-1970)
Gertrud lönegren, bordslampa, stengods, rörstrand, 1930/1940-tal.

Gertrud Lönegren, bordslampa, stengods, Rörstrand, 1930/1940-tal.

Glaserad i bruna och gula toner. Ristad dekor av bladverk. Stämplad Rörstrand Lönegren Sweden L. 148 B. Höjd 46 cm.

Ej funktionstestad. Krackelyr. Märken.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
2 500 SEK