Design Konstglas
1344968

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo sarpaneva, glasskulptur, "orkidé", signerad timo sarpaneva iittala -58. modellen formgiven 1954.

Timo Sarpaneva, glasskulptur, "Orkidé", signerad Timo Sarpaneva Iittala -58. Modellen formgiven 1954.

Polerad kristall, ångblåsningsmetod. Höjd 28 cm.

Repa på insidan. Knappt märkbart kantnagg i foten.

Modellen erhöll ett Grand Prix på Triennalen i Milano 1954.

Övrigt

År 1954 valde tidskriften "House Beautiful" Sarpanevas Orkidé till årets vackraste föremål.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
400 EUR