Otto Schulz, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping, 1900-talets mitt.
Fåtölj med svängd, knapphäftad rygg, lös plymå i sitsen, ben av betsad bok. Sitthöjd 42, bredd 85 cm.
Smärre slitage. Märken och fläckar på benen.