Design Övrigt
1345119

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampor, ett par, modell 80112 (80112-25) idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampor, ett par, modell 80112 (80112-25) Idman 1900-talets mitt.

Opalglaskupa. Total höjd 21 cm. Diameter 19 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR