Av ek. Svängd ryggbricka med lätt rundning nedtill. Sitsar av rotting. Sitthöjd 43, höjd 75 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Skador på rottingen.
Modellen formgiven 1962 till Köpenhamns snickarmästares utställning.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10