Koppar med fat, fyra st samt kanna, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekorerade i emaljfärg och förgylld dekor. Tekannan med dekorerat lock med knopp samt hänkel med dekor av band om lott. Kopparnas diameter 11, fatens diameter 15, tekannans höjd 15 cm.

Ett fat med nagg. Två fat med mindre sprickor. En kopp med nagg. Tre stycken med mindre sprickor. Tekannans lock med nagg samt lagat handtag med smärre skador. Pipen med lagning.

Utropspris
1 500 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13