Johannes Andersen, soffa samt fåtölj, "Drott", Trensum. 1960-70-tal.
Svängd soffa med lösa sittplåmåer, ben i bok. Bredd 232, djup ca 90 cm, höjd 70, sitthöjd 38 cm. Fåtölj bredd ca 90 cm.
Senare klädsel. Ställvis slitage.
Siesing, Andreas, "Svenska 70-talsmöbler" s 99.