Jacob Silvén, skissbok med 24 blad.
Skissbok utfört under en resa till Lappland sommaren 1876. Innehåller 24 st. blad inklusive en akvarell samt flera blad med sepia och täckvitt, flera daterade och inskriberade med ortnamn. Bladstorlek 15,2 x 23,5 cm.,