Jacob Silvén, skissbok med 44 blad.
Skissbok mestadels med skärgårdsmotiv. Innehåller 44 st blad inklusive två akvareller, de flesta med teckningar även på baksidorna; olikfärgade papper, flera daterad och inskriberade med ortnamn
Utförd sommaren 1878 under konstnärens studietid vid konstakademien 1871-1880.
Bladstorlek 14,5 x 22,5 cm.