Mahognyfaner, listverk och dekor av mässing. Lös, stoppad sits. Sitthöjd 44-46 cm. Bredd 48 cm, höjd 87 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märkbara skador. Torrsprickor. Lagningar. Saknade dekordelar, påmålningar och retuscheringar. Senare klädsel och förstärkningar.