För 10 melodier. Klockspelet med graverad dekor, sex klockor med dekor av fåglar och klockslag av bin. Fodralet fanerat med diverse träslag samt locket med intarsiadekor av instrument och fodralets framsida med landskap. Inskription fastsatt på insidan av locket med cylinderspeldosans melodier från 1-10.
Slitage. Smärre skador. Dekorbortfall. Smärre fanerskador. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.