Arne Jones E1299

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

Alice Nordin, taklampa, jugend, förgylld brons, omkring 1900.

Stomme av förgylld brons med rik dekor av rosor. Sju kupor av slipat glas. Nio ljuspunkter. Signerad A Nordin. Diameter 55, höjd 110 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Renoverad.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Utropspris
15 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14