Konst Skulptur
1346123

Emil Janel

(Sverige, 1897-1981)
Emil janel, skulpturer. ett par. signerade. trä, höjd 26 cm och 24,5 cm.

Emil Janel, skulpturer. Ett par. Signerade. Trä, höjd 26 cm och 24,5 cm.

Gumma och gubbe. Ett par. En signerad EJ och daterad 1937 under och en signerad EJ på basens ovansida. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 26 cm och 24,5 cm.

Obetydlig ytsmuts. Smärre skrapmärken. Ett par sprickor.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
8 000 SEK