Etiktettmärkt 'fly line by CMP-carré (vi), italy'. Rund skiva i glas med rutmönster, med vitlackerad metallkant, på fyra runda vitlackerade ben av metall Diameter 108 cm, höjd 72 cm.
Smärre slitage. Repor.
Inköpt 1975-80 troligen på Nordiska Galleriet, Stockholm.