Design Övrigt
1346207

Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki salmenhaara, fat, signerad ks arabia.

Kyllikki Salmenhaara, fat, signerad KS Arabia.

Stengods med chamotte. Blå och tukostonad glasyr. Diameter 42 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR