Karl Erik Ekselius, karmstolar, 6 st, JOC Möbel AB, Vetlanda, 1900-talets andra hälft.
Stomme av valnöt. Fast stoppad sits och rygg klädda i mönstrad textilklädsel. En stol bär tillverkarens etikett. Sitthöjd 42, höjd 82 cm.
Ställvis slitage. Märken. Nagg.