Design Övrigt
1346257

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, vas, fajans, gustavsberg studio.

Stig Lindberg, vas, fajans, Gustavsberg Studio.

Polykromt handmålad bukig vas. Fajansmålare Hellinä Pitkänen. Signerad med studiohanden samt numrerad. Höjd 38 cm.

Krackelyr. Lagning vid mynningen. Spricka från mynningen. Smärre fläckar.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
2 500 SEK