Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell T434 /10 Markaryd 1900-talets senare del.
För 10 ljuspunkter, stomme av mässing med kupor av bärnstensfärgat glas. Bär tillverkarens etikett. Total höjd ca 119 cm. Diameter 55 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.