Förgylld och bronserad. Ovala med dekor av pärlstav. Krän i form av en bandrosett med lagerblad. En ljusarm för ett ljus. Höjd 53, bredd 32 cm.
Lagningar på bandrosetternas band. Smärre slitage. Smärre fläckar.