Konst Modern svensk konst
1346711

Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Karl axel pehrson, väggskulptur gjutmassa, " plantus iii", 1963, unik.

Karl Axel Pehrson, väggskulptur gjutmassa, " Plantus III", 1963, unik.

I form av en insekt/skalbagge. Polykromt bemålad. Signerad K.A. Pehrson. Öggla för väggmontering p baksidan. Längd/höjd 33 cm.

Lagning mellan framkroppen och mellankroppen. Smärre fläckar.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
6 000 SEK