Design Övrigt
1346898

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, golvlampa, modell  a 805,  valaisinpaja 1900-talets slut.

Alvar Aalto, golvlampa, modell A 805, Valaisinpaja 1900-talets slut.

Fot och fotplatta med svart läderklädsel, mässingsdetaljer. Skärmen vitmålad metall. Bär tillverkarens etikett. Höjd 173 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 800 EUR