Susan Weil, triptyk, akvareller, samramade, signerade och daterade -78 med dedikation.
"Minne-Ö". Totalt mått 90 x 37 cm.
Ej examinerade ur ram.
Susan Weil skapar innehåll och berättelser utifrån det abstrakta och icke-figurativa. Hon bör förstås mot bakgrund av New Yorks avantgardekonstnärer under 50- och 60-talen, som tillsammans utvecklade den abstrakta expressionismen; Jackson Pollock, Willem de Kooning, Andy Warhol, Jean Tinguely och Robert Rauschenberg. Hon har under långa perioder av sin konstnärliga bana arbetat med papper. Hennes verk ingår i serier, där papprets rörelse genomgår förändringar. Ofta slutar dessa med ett ifrågasättande av konstens krav på skönhet.