Konst Modern svensk konst
1347374

Erik Olson

(Sverige, 1901-1986)
Erik olson, collage / blandteknik, signerad 1957.

Erik Olson, collage / blandteknik, signerad 1957

'Vårvind'. Olja på pannå, textil och sand. 30 x 40 cm

Smärre slitage.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - C1
Övrigt

Intyg à tergo av Viveka Bosson, Erik Olsons dotter, att verket är ett 'originalcollage'. Hon berättade också, enligt uppgift, att textilierna kom från en teaterkostym. Samt att detta var ett av tre collage som Erik Olson utförde.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

8 000
799
928
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
2 okt 16:44
8 000 SEK