Skåp, "Napoli", AB Westbergs Möbler, Tranås, formgiven 1953.

Fanerad i teak och bok. Tre dörrar med fräst mönsterdekor, bakomliggande hyllor samt 3 lådor. Mässingsbeslag. Bredd 158, djup 45, höjd 128 cm. Nyckel finns.

Hyllorna belagda med papper. Smärre slitage och märken.

Skåpet avbildat och omnämnt på sidan 492 i "Svenska Möbler" av Andreas Siesing, Bokförlaget Atlantis AB, 2015.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69