Fanerad i teak och bok. Tre dörrar med fräst mönsterdekor, bakomliggande hyllor samt 3 lådor. Mässingsbeslag. Bredd 158, djup 45, höjd 128 cm. Nyckel finns.
Hyllorna belagda med papper. Smärre slitage och märken.
Skåpet avbildat och omnämnt på sidan 492 i "Svenska Möbler" av Andreas Siesing, Bokförlaget Atlantis AB, 2015.