Militaria Vapen
1347437

Huggare, fransk, m/1801.

Huggare, fransk, m/1801.
Huggare, fransk, m/1801.
Huggare, fransk, m/1801.
Huggare, fransk, m/1801.
Huggare, fransk, m/1801.

Svagt böjd klinga med graverat ankare, daterad 1812 (?). Svärtat järnfäste. Balja av läder med två mässingsbeslag. Längd 82 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
3 000 SEK