Kerstin Hörlin-Holmquist, matgrupp, 7 delar, "Charlotte", Asko, Finland 1970-tal.
Brun betsad och lackerad trä. Två etikettmärkta "ASKO EXPORT MADE IN FINLAND".
Bord med två iläggsskivor à 57,5 cm vardera. Längd 130 cm, bredd 89, höjd 73 cm. Total längd 245 cm.
6 stolar med fast stoppad sits. Sitthöjd ca 43 cm, bredd 43 cm, total höjd 88 cm. Två av stolarna har något avvikande tyg.
Åldersrelaterat slitage.