Kerstin Hörlin-Holmquist

(Sverige, 1925-1997)
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)

Kerstin Hörlin-Holmquist, matgrupp, 7 delar, "Charlotte", Asko, Finland 1970-tal.

Brun betsad och lackerad trä. Två etikettmärkta "ASKO EXPORT MADE IN FINLAND".
Bord med två iläggsskivor à 57,5 cm vardera. Längd 130 cm, bredd 89, höjd 73 cm. Total längd 245 cm.
6 stolar med fast stoppad sits. Sitthöjd ca 43 cm, bredd 43 cm, total höjd 88 cm. Två av stolarna har något avvikande tyg.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
300 EUR

Mikael Nygård
Mikael Nygård