Mat- och kaffeservis, porslin, 60 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.
Bestående av:
12 mattallrikar, modell 1/571, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, modell 1/566, diameter 21 cm.
2 såsbåtar, modell 1/587, längd 24 cm.
1 skål, modell 1/1113, höjd 8,5 cm.
1 gräddkanna, modell 1/1032, höjd 10 cm.
1 fyrsidig skål, modell 1/708, längd 20 cm.
2 uppläggningsfat, modell 1/552, längd 22,5 cm.
1 uppläggningsfat, modell 1/534, längd 41 cm.
2 uppläggningsfat, modell 1/531, längd 25 cm.
1 uppläggningsfat, modell 1/532, längd 30 cm.
12 assietter, modell 1/575, diameter 15,5 cm.
1 terrin med lock, modell 1/622, höjd 15 cm.
12 kaffekoppar med fat, modell 1/1035, fatets diameter 13,5 cm.
Smärre ytslitage. Mindre nagg på en av assietterna modell 1/575. Liten spricka på ett av faten, modell 1/1035.